Príhovor k 60. narodeninám 2

Drahá rodinka, milý náš otec, starý otec – dnešný oslávenec!

Zišli sme sa dnes celá naša rodina, aby sme oslávili jubileum nášho otca, starého otca, manžela, brata, strýka. Sme tu všetci tvoji blízki. Všetci, ktorí si ťa vážia a majú ťa radi.

Stojím tu pred tebou ja, najstarší tvoj syn, však kto iný než ja by ti mal vzdať slová vďaky. Dovoľ, aby som ti za všetkých nás – tvoje deti povedal, že si bol a aj si dobrý otec. Bol si k nám vždy láskavý, no zároveň prísny, keď to bolo treba. Bol si to ty, kto nás naučil bicyklovať, lyžovať, plávať, ty si nás naučil láske k prírode. Bol si to ty, kto si nás naučil uctiť si ľudí, rozdávať dobro, jednoducho byť slušným človekom. Bol si to ty, kto sa s nami hrával, s kým sme chodili na výlety plné dobrodružstiev. Ty a mama ste vytvárali prostredie rodiny, kde deti môžu šťastne prežiť svoje detstvo. A aj teraz, keď sme dospelí stále vás máme a ste nám oporou. Chceli by sme vám to aspoň čiastočne odplatiť.

Otec. Si človek, ktorého si ľudia právom vážia, obdivujú ťa. Vždy si bol mužom činu. Si človek pracovitý, usilovný. Človek, ktorý koná. A to, čo ostáva za tebou je toho dôkazom. Blíži sa už čas, kedy opustíš svoju prácu a môžeš zaslúžene oddychovať, venovať sa sám sebe, svojím záľubám. Možno to bude pre teba ťažké, lebo práca vždy bola dôležitou súčasťou tvojho života, ale po toľkých rokoch každodenného chodenia do práce si zaslúžiš, aby si čas venoval sám sebe. A hádam tiež, aby si trochu času venoval svojím vnúčatám, aby si bol pre nich tak dobrý starý otec, ako si bol dobrým otcom pre nás.

Prajeme ti k dnešnej oslave jubilea všetko najlepšie, aby si sa dlho cítil plný sil, aby zdravie slúžilo, však to je to najdôležitejšie. Všetko dobré, otec!

4.8/5 - (311 votes)