Svadba dcéry

žení svadobčania,

dovoľte, aby matka nevesty povedala pár viet, ktoré ležia v mojom srdci a mnou lomcuje silná túžba vysloviť ich.

Drahá dcérenka, ešte stále cítim pocit na hrudi, keď si ty ako malé bábätko zaspávala v mojom náručí. Mám pred očami tvoj úsmev, malé rúčky, počujem tvoj nežný hlások pri vyslovovaní prvých slov. Ockova princezná, náš veľký poklad. Spomínaš, (mne sa to zdá ako včera) ako ťa otecko učil lyžovať, pestoval v tebe vzťah k športu a prírode. Bola si a si stále naším zmyslom života.

Dnes sa pozeráme na krásnu mladú dámu, ktorá sa nebojí zabojovať so životom. Táto mladá dáma drží za ruku sympatického mladého muža, ktorého ľúbi a s ktorým sa rozhodla spojiť svoj život. Pri tomto pohľade sa mi tisnú slzy do očí, slzy dojatia. Svadba dieťaťa nie je pre rodiča a hlavne matku ľahká záležitosť. Však aj mne sa hlas chvie pocitmi, ktoré sa ma v tejto chvíli ujímajú: dojatie, radosť, nostalgia, spomienky…

Však ale nie je väčším šťastím pre človeka ako šťastie jeho dieťaťa. Čo viac si môžeme priať. Hovorím teda v mene obidvoch, mňa i otecka, že vám v manželstve prajeme len to dobré, aby ste sa ľúbili a vzájomne sa podporovali a dopĺňali. Nech vo vašom zväzku panuje láska a porozumenie. Vaše šťastie bude pre nás naplnením.

Milý ženích, ako matka tvojej vyvolenej, dovolím si osloviť ťa s veľkou prosbou: buď našej dcére dobrým mužom, stoj pri nej, silno ju drž, miluj ju, buď jej manželom i najlepším priateľom. Ona ti to všetko opätuje. Cítime, že ty si dobrým človekom, čestným mužom a si to najlepšie, čo si môžeme pre našu jedinú dcéru priať. Dnešným dňom nestrácame svoju dcéru, ale naopak získavame syna. Vitaj medzi nami! Radi budeme tvojou druhou mamou a druhým otcom.

Dnes títo dvaja pekní mladí ľudia spečatili svoju lásku, ruka v ruke dávajú najavo svetu, že sa našli, vedia, že patria k sebe a rozhodli sa kráčať bok po boku spoločnou cestou. To, že sa majú radi, je už pár rokov známe, ale od dnes sa stávajú manželmi a budú niesť jedno meno. Gratulujeme im k tomuto v istom zmysle odvážnemu a životne dôležitému kroku. Želáme im na tejto ceste len to najlepšie a veríme, že láska, ktorá dnes ovláda ich srdcia sa bude časom možno trochu meniť, ale nie vyhasínať, ale horieť a popri tom sa budú objavovať nové farby plameňov.

4.5/5 - (34 votes)